The Deep Web

Většině uživatelů internetu tento pojem nic neříká, a nikdy se nebudou zajímat o to, co vlastně znamená. Deep/Dark/Invisible/Hidden web je drtivá většina internetu, co se objemu dat týče (přibližně 7,5 PB). Jeho protikladem je surface web, část internetu, který používáme všichni.

Srovnání deep webu a surface webu

 

Takže co že se to tam nachází? Jednoduše vše to, k čemu obvyklí uživatelé nemají, nebo nemusí mít přístup. Stránky, které jsou vyňaty z běžných vyhledávačů, jsou soukromé (tedy na heslo, a tudíž neindexovatelné), či na jejich obsah nejsou roboti vyhledávačů stavěni. Stránky univerzit, jejich materiály, databáze.  Bohužel deep web je natolik izolovaný, že jej lze zneužívat k množství ilegálních aktivit. Svou stránku tam má i Pirátská strana – deep webovou obdobu PirateLeaks – http://qyy2n2lqpc5l524q.onion/

Ukázka black marketu(zdroj: živě.cz)

Jak prohlížet deep web? Zřejmě nejjednodušší způsob je přes anononymní proxy síť TOR. TOR je nástroj, který pomáhá velkému množství uživatelů bezpečně prohlížet internet ( Možná ne na dlouho). TOR dokáže přistupovat na stránky s pseudoménou .onion, stejně jako i jiné prohlížeče, ale narozdíl od nich Vás udržuje relativně anonymní a v bezpečí. Po spuštění TOR pak jen stačí povypínat cookies, flash, javascript a najít rozcestník odkazů(tor directories).

Jak funguje TOR

Bezpečnost. Používání TORu je víceméně dostatečné, pokud Vám ani to nestačí, pak je tu VPN. Avšak samotný deep web je plný zákoutí, kam se rozhodně dostat nechcete. Například stránky s dětskou pornografií, drogami, zbraněmi. Proto nejdůležitější pravidlo při prohlížení deep webu je “Mysli než klikneš!” Nikdy nestojí za to, vidět obchod s drogami, pokud se chcete jen někomu pochlubit. Nikdy nemůžete tušit co se za danou adresou skrývá.  Deep web je rájem lidí, oproti kterým jsou programátoři wormů a virů děti na písečku, co si hrají s lopatičkou.

Peníze. Zapomeňte na kreditní karty, PayPal, Google wallet. Tady se platí víceméně jen bitcoiny. Bitcoin je internetová kryptoměna, naprosto anonymní. Lze ji pořídit koupí (cena ale neočekávaně kolísá), či výpočetní sílou “vytěžit” (vyžaduje silnou grafickou kartu). Bitcoin hraje do karet právě zločincům, kteří si mohou bezpečně koupit kontraband.

Závěr. Po přečtení tohoto malého shrnutí byste měli zvážit, zda Vám to opravdu stojí za to. Doporučil bych to geekům a počítačovým nadšencům, kteří si chtějí rozšířit obzory. Také bych se vyvaroval návštěvy stránek s kontrabandem. TOR na jednu stranu nabízí skvělé řešení anonymity na webu, ale také dává příležitost ilegálním aktivitám. I tak je ale deep web velmi hodnotná součást internetu.

Pro ty, co se rozhodli, že chtějí prozkoumat deep web jsou tu odkazy(zelené už pro TOR):

Stažení TORu

VPN – VPN je placená služba, přidávající další stupeň bezpečnosti. Tuhle konkrétně mám vyzkoušenou, ale existuje spousta dalších, a je na každém si vybrat (článek na TorrentFreak.com)

Stránka PirateLeaks

HiddenWiki – zřejmě nejpopulárnější rozcestník. Zde už je nutná jistá opatrnost, hodně odkazů odkazuje na výše zmíněné stránky, kam už se nechcete dostat.

DuckDuckGo  – vyhledávač v deep webu

Pokud máte nějaký dotaz, zanechte komentář a já se Vám pokusím odpovědět.

 

kosci